- ODROBACZANIE


Psy i koty narażone są na zarażenie pasożytami przewody pokarmowego poprzez spożycie jaj lub larw obecnych w środowisku zewnętrznym.

Glistnice
- wywołane przez nicienie rodzaju Toxocara, bytujące w jelicie i wykazywane u 60% szczeniąt do 3. miesiąca życia. Szczenięta zarażają się już w życiu płodowym, za pośrednictwem mleka matki lub ze środowiska zewnętrznego. Dojrzała glista bytująca w jelicie składa do 20 -50 tys. jaj dziennie; jaja wydalane są z kałem na zewnątrz, gdzie mogą przetrwać nawet do kilku lat, stanowiąc źródło choroby dla zwierząt i człowieka.

Tasiemczyca psia - wywoływana przez tasiemca Dypilidium caninum. W Polsce notowany jest on u ok.50 %psów i ok. 70% kotów. Zwierzęta i człowiek zarażają się tym pasożytem zjadając przypadkowo pchłę, w której znajduje się postać larwalna tasiemca. Człony pasożyta opuszczają organizm żywiciela z kałem lub samodzielnie wydostają się w okolice odbytu. Wyglądem człony te przypominaja pestki dyni lub ogórka.

Tasiemczyca bąblowcowa - wywoływana przez tasiemce rodzaju Echinococcus- są bardzo niebezpieczne dla ludzi, psów, lisów i kotów. Żywicielami pośrednimi są zwierzęta hodowlane, leśne i towarzyszące.

Lamblioza - wywoływana przez pierwotniaka Giardia- pasożytuje on w jelicie cienkim wielu gatunków zwierząt i człowieka. Cysty wydalane do środowiska zachowują swą inwazyjność przez około 3 tygodnie.

Toksoplazmoza - choroba powszechna u zwierząt i ludzi dotycząca wielu różnych narządów. Pierwotniak umiejscawia się wewnątrzkomórkowo. Pełen cykl rozwojowy możliwy jest do zrealizowania tylko u kotowatych. Mimo, że poziom przeciwciał wykazywany jest u około 90% kotów, ich stwierdzenie nie jest wskazaniem do eutanazji zwierzęcia, gdyż tylko u zaledwie 1% populacji stwierdza się siewstwo oocyst. Pies nie stanowi dla człowieka zagrożenia w przypadku Toxoplasma gondi.Dorosłe osobniki powinniśmy odrobaczać co 3 miesiące; to pozwoli uchronić nasze zwierzęta przed pasożytami, które nie tylko szkodzą naszym pupilom, lecz także mogą stanowić zagrożenie dla człowieka ZOONOZY.

Należy również bezwzględnie przestrzegać zasad higieny w czasie opróżniania kuwet oraz po zabawie ze zwierzęciem.

Pamiętajmy o odrobaczaniu kotów żyjących tylko w domach,
one kontaktują się ze środowiskiem zewnętrznym poprzez właściciela.
 
Przypominam o konieczności zabezpieczenia psów i kotów przeciwko kleszczom. W naszym regionie notuje się intensywną inwazję kleszczy u zwierząt domowych co stwarza bardzo duże ryzyko przenoszenia chorób niebezpiecznych dla życia. Podczas wizyty w gabinecie zostanie indywidualnie dopasowana profilaktyka przeciwko tym pasożytom. Pod uwagę brane jest wiele aspektów: środowisko życia pupila, przebyte choroby, częstotliwość kąpieli a także możliwości właściciela. W praktyce stosuję preparaty: Advantix, Foresto i Kiltix firmy BAYER oraz Expot, Fiprex, Effipro, Frontline, ProMeris Duo. Przyjdź i dowiedz się jaka profilaktyka jest odpowiednia dla Twojego zwierzaka.
Iwona Choińska

Design Karol Maksimczuk
SEO Bredbånd Udvikling Internet