- ANTYKONCEPCJA - zapobieganie ciąży


Istnieją 2 metody antykoncepcyjne stosowane u zwierząt.


Pierwsza to metoda hormonalna. Może być stosowana w formie tabletek, oraz iniekcji. Stosowanie tej formy antykoncepcji niesie za sobą bardzo duże ryzyko dla zdrowia oraz życia zwierzęcia. Wszystkie stosowane środki antykoncepcyjne to syntetyczne związki hormonalne. Podawane do organizmu zwierząt blokują przebieg naturalnego cyklu rujowego samicy i uniemożliwiają dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a tym samym owulację. Dzięki temu nie występują objawy rui i nie ma możliwości zapłodnienia. Niestety, duża koncentracja hormonów i długotrwałe ich podawanie mogą prowadzić do zmian chorobowych m.in. w gruczole mlekowym i w błonie śluzowej macicy prowadząc do ropomacicza.
Metoda hormonalna stosowana jest u samic tymczasowo wykluczonych z rozrodu, od których oczekujemy potomstwa w późniejszym okresie. Jeżeli nie planujemy potomstwa od naszych pupili, powinniśmy pomyśleć o sterylizacji i kastracji.

Jest to druga metoda antykoncepcji, metoda chirurgiczna.

Sterylizacja dotyczy samic, kastracja dotyczy samców. Jest to zabieg chirurgicznego usunięcia gruczołów płciowych u samic-jajników, u samców jąder, Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Jest to aktualnie najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji, która rozwiązuje problem niechcianych miotów na czas całego życia zwierzęcia. Zabiegu sterylizacji i kastracji można dokonywać u młodych zwierząt z zakończoną fazą dojrzewania płciowego (samica po pierwszej rui, samiec 12-18 m-cy zależnie od gatunku i rasy). Kastracja kocurów jest zabiegiem umożliwiającym ponadto uniknięcie przykrych przygód związanych z ucieczkami i ich walkami.


Jeżeli decydujemy się na antykoncepcję farmakologiczną- a więc za pomocą tabletek, czy zastrzyków, musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia środka farmakologicznego, dawki oraz częstotliwości.
 
Przypominam o konieczności zabezpieczenia psów i kotów przeciwko kleszczom. W naszym regionie notuje się intensywną inwazję kleszczy u zwierząt domowych co stwarza bardzo duże ryzyko przenoszenia chorób niebezpiecznych dla życia. Podczas wizyty w gabinecie zostanie indywidualnie dopasowana profilaktyka przeciwko tym pasożytom. Pod uwagę brane jest wiele aspektów: środowisko życia pupila, przebyte choroby, częstotliwość kąpieli a także możliwości właściciela. W praktyce stosuję preparaty: Advantix, Foresto i Kiltix firmy BAYER oraz Expot, Fiprex, Effipro, Frontline, ProMeris Duo. Przyjdź i dowiedz się jaka profilaktyka jest odpowiednia dla Twojego zwierzaka.
Iwona Choińska

Design Karol Maksimczuk
SEO Bredbånd Udvikling Internet