- Kiedy udać się z pupilem do lekarza?


Kiedy udać się z pupilem do lekarza?


Zwierzęta sygnalizują złe samopoczucie poprzez zmianę zachowania, które zauważy troskliwy opiekun.
Gdy są chore, gdy coś je boli, gdy źle się czują zachowują się inaczej niż zwykle - nie witają właściciela, mają mniejszy apetyt lub w ogóle nie chcą jeść, nie chcą się bawić, nie chcą wyjść na spacer, są smutne, nie opuszczają posłania, chowają się w kąt.
Czasem właściciel może zaobserwować objawy: wymioty, biegunkę, kaszel, świąd, kulawiznę, zmiany w ilości wypijanej wody, oddawanego moczu, trudności w oddaniu stolca i wiele innych objawów.
Można zaobserwować zmiany w wyglądzie zwierząt: obrzęk, zaczerwienienie, wypływ z nosa, oczu, wypadanie sierści, łysienie, rany etc.
Jeżeli właściciel obserwuje zmianę zachowania swojego pupila powinien udać się do lekarza weterynarii.
Ważne jest, by podczas wizyty rzetelnie udzielać informacji na zadane pytania, ponieważ zebrany wywiad i badanie kliniczne łącznie stanowią podstawę diagnozy.

Uwaga! Nie wolno samemu podawać zwierzęciu leków z domowej apteki. Niewiele środków leczniczych znajduje zastosowanie w weterynarii, a przeliczanie dawki na dziecko nie jest właściwe. Stosowanie leków bez porady lekarza weterynarii może spowodować zagrożenie zdrowia i życia własnego czworonoga.
 
Przypominam o konieczności zabezpieczenia psów i kotów przeciwko kleszczom. W naszym regionie notuje się intensywną inwazję kleszczy u zwierząt domowych co stwarza bardzo duże ryzyko przenoszenia chorób niebezpiecznych dla życia. Podczas wizyty w gabinecie zostanie indywidualnie dopasowana profilaktyka przeciwko tym pasożytom. Pod uwagę brane jest wiele aspektów: środowisko życia pupila, przebyte choroby, częstotliwość kąpieli a także możliwości właściciela. W praktyce stosuję preparaty: Advantix, Foresto i Kiltix firmy BAYER oraz Expot, Fiprex, Effipro, Frontline, ProMeris Duo. Przyjdź i dowiedz się jaka profilaktyka jest odpowiednia dla Twojego zwierzaka.
Iwona Choińska

Design Karol Maksimczuk
SEO Bredbånd Udvikling Internet